BİBERON SEVDAMIZ

biberon kullanımıSüt, özellikle de gece sütümüz biberonla içilmekte hala. Neler yaptım neler 4,5 yaşındaki kızıma biberonu bıraktırmak için;  uçları eskisin vazgeçer dedim olmadı, paşa paşa gidip yeni uçlar aldım, “hepsi kirli” deyip, sütü bardakla verdim olmadı. Biberonları ortadan kaldırmak dışında aklıma gelen tüm alternatifleri denedim ama  o kadar özel ve güzel bir şey ki bu O’nun için kıyamadım atmaya.

4 ay kadar önce bir gece   uykusundan uyanıp süt istediğinde temiz biberon olmadığı için bardakla getirmiştim sütü, bana ters ters baktı o uykulu haliyle,  1 yudum aldı, “al istemiyorum” dedi.  Eee  bende tıpış tıpış gidip biberon yıkadım gece  3te,  yeniden süt getirdim, içti bir güzel. O gün artık uğraşmaktan vazgeçtim  ve gidip yeni biberon aldım, suluk şeklindekilerden beğendi, evde de var o tarz ama pek yüzüne bakmıyor.  Dışarı çıkarken, “biberon alacağız” demiş bulundum,  o günkü heyecanını görmeliydiniz,  uzun süredir hayalini kurduğunuz  yeni bir şeyi almaya giderken kendinizi düşünün işte öyle.

biberon çürüğü

Yakımlarımın, “sütü bırakır, bizimki bıraktı biberondan sonra,  bırak uğraşma” sözleri üzerine artık hiç uğraşmıyorum. Ama içim rahat değil. Diş sağlığı açısından pek iyi bir hareket olmadığını  biliyorum.  Ortodonti açısından, bizimkinin belki tek olumlu yani biberon ağzında  uzun süre kalmaması , biberonla birlikte uyumaması,   çok hızlı bir şekilde içip sütünü hemen bırakıyor.

Ama biberon çürüğü diye adlandırılan sağlık problemi bizim için en büyük tehlike.  Aşağıdaki linklerde konuyla ilgili daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz ben çok kısa bir kısmını aldım buraya. Ve okuduklarımdan öğrendiğim en büyük tehlike; süt içip yatan çocuğun ( hele de şeker, bal ilaveli sütlerde) ağzının temizlenmeden yatması ve gece boyunca çürüklere açık olmasıymış. Biberonla sütünü içtikten sonra kalkıp dişlerimizi fırçalayıp su içip öyle yatıyoruz artık. Ama gece uykusunda istediği sütler için ( her gün değil) bir çözüm değil tabi bu.

Sizlerin, bu konuda benzer  tecrübeleriniz  var mı?

Uzman TV- Biberon Çürüğü
BİBERON ÇÜRÜĞÜ NEDİR?
Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü yada yapay süt ve mamalar doğal olarak şeker içerir. Bunun yanısıra o dönemde aile için bebeğin gelişimi ön planda olduğun için, daha iyi besleneceği düşüncesi ile sütün veya mamanın içine şeker yada bal katılır. Gece yatmadan önce bebek anne sütü veya biberon emerse, süt veya mama ağızda birikerek uzun süre dişlerle temasta kalır. İçeriğindeki şeker nedeni ile, bu uzun süreli temas sonucu çürük için uygun bir ortam oluşmuş olur. Özellikle uyku öncesi beslenme sonrasında bebeğin ağız temizliğine önem verilmelidir. Beslenmeden sonra su içirilmesi uygun olacaktır.
Biberon çürüğü oluşumunu engellemek için;

Devamı; Kadiköy Diş / Pedodonti

NOT:  Hanımefendinin biberonlu fotoları çok azmış, bu da flu biraz, 2-2,5 yaşındaki hali