BEZE

Ben kendimi bildim bileli yumurtanın beyazını yiyemem. Aslında bu çocukluğumdan kaynaklanan değil, annemin karnında başlamış bir şey olabilirmiş, Çünkü yumurtaya aşırı düşkün olan annem sadece o dönemde yumurtadan nefret etmiş. Ben hayatım boyunca yumurtanın kabuğuna ne dokunabilir ne kokusuna katlanabilirken anne olduktan sonra bir güzel ayıklayıp çocuklarıma yedirebiliyorum. Oğlumun biri çok seviyor yumurtayı ama diğeri ne yazık ki kokusuna bile dayanamıyor. Oysaki yumurtanın çocukların beslenmesinde yeri çok önemli. bu yüzden sık sık yumurta içeren yiyecekler hazırlayıp küçük oğlumun da yemesini sağlamaya çalışıyorum. Bu yiyeceklerden biri beze;

Sadece yumurtanın beyazı ve toz şeker kullanıyoruz. Ölçümüz, kaç yumurta kullanıyorsak o kadar çay bardağı toz şeker koymak. Ben genelde 3 yumurta akı kullandığım için 3 çay bardağı toz şeker koyuyorum. Bu işin püf noktası karışımı çırptığınız kabı sıcak su dolu başka bir kabın içine yerleştirmek, aksi takdirde uygun kıvama gelebilmesi için çok daha uzun süre mixerla çırpmak gerekebiliyor.

Karışım iyice köpürüp kaşıktan düşmeyecek kadar sertleşene kadar mixerle çırpıyoruz, ki bu yaklaşık 15 dk.oluyor. Bu aşamadan sonra dilerseniz şekil verici tüple sıkarak ya da benim yaptığım gibi iki tatlı kaşık yardımıyla yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine diziyoruz.

Dilerseniz fıstık veya damla çikolata ile karıştırabilirsiniz.

100 derece ısıda tam 1 saat pişiriyoruz. Afiyet olsun.