Bebeğimle Kitap Zamanı- Pisi Kedi

Lara Jones -” Pisi Kedi ile Oyun Zamanı” Kerem’e aldığımız ilk kitap. İrem’den kalan 0-2 yaşa uygun pek çok kitabımız var aslında ama kitaplara doyulmuyor ki.  Bir de İrem’in herşeyi pek bir kıymetliydi, çok özenli kullandı. Kerem’in ise kitaplarla kurduğu ilk ilişki kenarını köşesini çiğnemek , parçalamak üzerineydi.

Oyuncu Bambam, çiğneyip parçaladığı kitaplardan birisi. İrem kıyamet kopardı   kitabın halini görünce.   Hak da verdim üstelik, oyuncu köpek kuklası ile birlikte defalarca yıpratmadan okumuştuk biz.

Şimdilerde biraz biraz değişti, baştan sona olamasa da bakıyoruz yürümekten yorulup azıcık oturduğumuz zamanlarda. Çocuklara kitap okuma yaşı ile tartışmaya hiç girmeyeceğim, ilgilenenler Nurturia’da bu konu epey detaylı irdelenmişti. Benim kişisel tecrübem İrem’de 6 aylıktan itibaren okuduğum kitapların O’nun dil gelişimine müthiş olumlu katkısı olduğu,  maşallah   kelime dağarcığı epey geniş ve konuşmaya başladığı ilk dönemden beri yersiz kullandığı kelime çok az olmuştur. Ee  İrem’de faydasını gördüğüm kitap okuma alışkanlığını elbette Kerem’e de kazandırmak istiyorum.   Bir  Dolap Kitap’ın “Bebeklere Kitap Okumanın Püf Noktaları” yazısında kitaplarla fiziksel temaslarına, mesela çiğnemesine izin verin diyor, bizim çiğneme dönemimiz birazcık uzun sürdü 🙂

Pisi Kedi, İş Bankası yayınlarından çıkan bir kitap serisi aslında, biz Oyun Zamanı ile başladık  ve sevdik devamını da getiririz diye düşünüyorum. Görseller, dokunup hissetmeleri için değişik tekstil materyalleri ile renklendirilmiş.  Uzun cümleler yok bebek kitabı olduğu için, ama görsellere bakarken siz dilediğiniz gibi anlatmakta serbestsiniz elbette.