KEREM 5.5 AYLIK

Çok işimiz var çok, bizim ayaklarımızla… Ayağımızı ağızımıza  götürmekten mutlu oluyoruz. Nasıl şirin oluyor bu bebeklerin ayakları, tombik tombik.

Keremcim, 5,5 ayını doldurdu. 4. ayında yazdıklarımı okudum da şimdi, “dönmeye başladı, yalnız bırakacağım zaman beşiğimize bırakıyorum” demişim. 2-3 haftadır fır fır dönüyor bizimki, mümkün değil yalnız bırakamıyoruz, yalnız bırakmaktan kasıt da mutfağa vs. gitme. Beşiğin içinde kenarlara tutunup başını, yarı gövdesini kaldırıyor, bakıyor etrafına, bize. Beşiğe şu anda tam sığıyor, o yüzden de içinde sıkılıyor gibi, bir kaç güne park yatağına geçireceğiz artık. Yatağın üzerinde veya yer halısında oynuyor genelde, geniş geniş dönsün diye.

Ablasının bebeklik oyuncaklarını yavaş yavaş çıkarmaya başladık, oyuncakları sıkı sıkı kavrıyor, eviriyor çeviriyor, yanına düştüğünde yeniden alabiliyor ve inceledikten sonra hemen ağza götürülüyor. Sohbet etmek istiyor hep, gülerek veya agularla cevap veriyor sohbetimize. Aşağıdaki fotoğraf  yaptığımız sohbetlerden. Bazen öyle uzun anlatıyor ki, neler diyor acaba? İrem’le en sevdiğimiz konuşturmaca oyunumuza katılıyor Kerem Bey, ben Kerem i konuşturuyorum, İrem sorular soruyor, çok eğleniyoruz.

Çok bir meraklı ayrıca , dikkatle bakıyor etrafına, emerken bile  ara verip ne var ne yok inceliyor, elimde bir şey varsa, kitap mesela, takılıyor ona, bir emiyor bir bakıyor, sonuçta ortadan kaldırmaktan başka yol kalmıyor bana da.
Uykuları düzene giriyor gibiydi ama bu aralar hiç düzenimiz yok, gün boyu 5- 10 dakikalık uykuları hem O’nu hem de beni yoruyor. Seslere karşı çok hassaslaştı, özellikle yeni uykuya daldığında, İrem’cime ‘ Sessiz ol, kardeşin uyuyor’ demek,  hiç istemesek de çok kullandığımız kelimeler haline geldi.

5. ayında denizle tanıştı Kerem, kısacık bir tatildi, bahsetmemiştim önce.  Hidronefroz hikayemiz dolayısı ile enfeksiyon kapmasından korktuğumuzdan sadece ayaklarını soktuk denize. Ayaklarına değen dalgalarla yüzünün ifadesi, tam olarak basamayan ayakları ile kumlara basmaya çalışması çok hoştu, çok istedim ama fotoğraflayamadım bir türlü o anları. Tatile araba ile çıkmayı, gittiğimiz yöreyi mümkün olduğunca gezmeyi seviyoruz biz ama  bir bebek bir çocukla  sadece otelde  geçirdiğimiz   bir tatil oldu.  Üstelik Kerem’i güneşten koruyacağım diye en gölgeyi kapmaya çalıştık,   en fazla sırtım değdi güneşe.  Çocuklu- bebekli aileler için gittiğimiz otel Club Armonia‘yı herkese tavsiye ederim. 50 günden 8,5 aylığa kadar bebekler ve biz anneler sıralanıyorduk plajın  gölge yerlerine sabahları. Memnun olmayan görmedim, yabancılarda aynı şekilde çoçukluydu, çocuksuz olanı almıyorlar gibiydi nerdeyse hatta. Deniz suyu ilaç gerçekten, yaylanın poyrazında kuruyup, kızaran, pütür pütür olan  sonra hassas  cildini hemen iyileştirdi. Nemlendirici pomat da kullanıyordum ama deniz suyunun etkisi çok daha fazla oldu.

Geçtiğimiz hafta sonu doktor kontrolumuz ve 6. ayda gideceğimiz hidronefroz kontrolu için bazı testlerimiz vardı yaptırmamız gereken sel yağmur derken hafta içine kaldı. Tüm sonuçlar düzgün çıkar inşallah.