BEBEĞİMİZ 4 AYLIK

Kerem 4. ayını doldurdu maşallah. 3. ayda başlayan diş kaşımalarımız daha da arttı.   Başta battaniye olmak üzere  ne bulursa ağzına  götürüyor.  Sert oyuncaklarla damağını  kaşımayı  pek bir seviyor.

Gülücükleri , sohbetlerimiz daha da  güzelleşti.   Aile bireylerini tanımakla birlikte, kendisiyle sohbet eden herkese de gülücükler saçıyor.  Babamız ” oğlum erkeğin güleni iyi olmaz ” diyor şakayla gülerek, kahkaha ile cevap veriyor Kerem’cik.

Ve artık yüzüstü dönebiliyor. Ama dönüp öyle kalıyor tekrar sırt üstü dönmeye çalışıp yapamayınca başlıyor çığlıklara. Dönmeye başladığından artık  kanepede bırakamıyorum düşer korkusu ile.  Beşiğimize bırakıyorum yalnız bırakacağım zaman.

Biz   beşik niyetine, Peg Perego’nun modular puset setini kulllanıyoruz.   Nette bulmaya çalıştım ama epey eski bir model olunca aynısı bulamadım, puseti çok ağır kaldığından yeniledik hatta, beşik kısmı ise çok kullanışlı, evde heryere götürebiliyorsun,  ayırıp arabada da kullanabiliyorsun. Bulabildiğim  bu model gibi,  bebek alışverişlerinizde beşik yerine böyle bir model düşünün derim. İrem 6 ay kadar içine sığabilmişti,  Kerem  şu anda tam sığıyor, 1 ay sonra kullanamayız sanırım.

Renkli, sesli oyuncaklarıyla keyifle oynuyor; karnı tok,  altı kuru iken.  Yelda’cım senin çıngırağı da çok seviyor,  ellerine sağlık.

Sıcaklarda boynumuzun ve kollarımızın boğum yerleri öyle çok pişiyor ki, banyomuzu  ve kremlerimizi hiç aksatmıyoruz.    Ablasının,   havalar müsait olduğu ölçüde ( kapalı yağmurlu bir  hava var bir haftadır İzmit’te)  hergün yaptığı havuz keyfine karşılık, Kerem’ i de banyoda  bezini, kıyafetlerini çıkararak bir süre  oynatıyorum. Hidronefroz dosyamızdan dolayı idrar yollarının enfeksiyon kapmaması için filesinde susuz  bir şekilde ama yine de eğleniyor.   Kendi vücutları  baş oyuncaklarıymış bu dönem bebeklerin. Banyo oyun zamanında başımızdaki konaklarımızı da zeytinyağı ile masaj yapıp, tarıyoruz. Epey uzun sürdü bizim ki, ben acıtmaktan korktuğum için sanırım, ama artık kafamız temizlendi konaklardan.

İrem’e kitap okurken Kerem de dinleyici olarak katılmaya başladı bize. Ablasıyla yanyana olunca sesi çıkmıyor, ilgiyle izliyor O’nu. İrem de ilgilenip konuşuyor, şimdilik kardeşlerin arası süper anlayacağınız.