BEBEĞİMİZ 3 AYLIK

Kerem 3 ayını doldurdu. 2,5 aylıkken başlayan agularımız artık çığlıklara, gülücüklere dönüştü. Çok güzel sohbetler ediyoruz oğluşla, farklı dillerde de olsa. Bir de “anne” ye benzer bir çığlık atıyor, dalga geçmiyorum sahiden. Kızkardeşime söylediğimde gülmüştü bana ama geçende havuzda  aynı şekilde bağırınca yanımdaki arkadaşım da şaşırarak aynı yorumu yaptı.

Eli sürekli ağzında, tok olduğu zamanlarda bile , damakların kaşınması için biraz erken aslında değil mi? Tükürük baloncuklarımız çok bol. Uykularımız yavaş yavaş düzene oturmaya başladı; 7:30 civarı uyandıktan, karnını doyurup altını temizledikten kısa bir süre sonra yeniden uyuyor, öğlen 3 saatlik uzun bir uyku , akşam üzeri yine bir kısa uyku ve ardından uzun uyku. Gece uykularında 1-2 kez uyanıp, emdikten sonra yeniden uyuyor çok şükür.

Uyku- karnını doyurma- gazını çıkarma – altını değiştirme döngüsüne bir de oyun ilave ettik. Keyfi yerindeyken kendi kendine oyun minderindeki oyuncaklar ile oynuyor,. Oyun minderleri, kesinlikle bebek alışverişlerinde olması gereken anneler için çok yardımcı bir oyuncak.  Üstelik canlı renkleri ve şekilleri ile motor becerileri ve bilişsel gelişimlerine de faydası var. İrem den kalan bir de oyun halısı var ama henüz yüz üstü yatmadığından ileriki zamanlarda ortaya çıkmayı bekliyor.

Boyu, kilosu iyi gidiyor bu arada, maşallah.

Yeni çıkan saçları hep sarı, ‘sarı saçlı olacak’ diyorum eşime, ‘yok yok’ diyor. Bakalım kim haklı çıkacak, bu bilgiyi kayıt olsun diye yazıyorum zaten.

İrem kardeşini oyalamaya çalışıyor  gerektiğinde, bir gün Kerem çok ağlarken, ben koştururken, bir baktım sustu, ablası ninni söylüyormuş meğersem, güzel güzel bakışıyorlardı yanlarına gittiğimde. Sıkıldığında etrafta kimseyi göremediğinde de ağlıyor Kerem, artık algılıyor çevreyi, gözüyle, başıyla  takip ediyor. Seslerimize gülerek cevap veriyor.

İnsan hep güzel şeylerden bahsetmek istiyor tabi mevzu çocuklarımız olunca, ama hafta sonu  yaptırdığımız doktor kontrolumuzde canımız sıkıldı. Bugün yine bir doktor kontrolumuz var, detayları bir sonraki postta yazayım bu yazı çok uzun oldu çünkü.