BEBEĞİMİZ 2,5 AYLIK

Her çocuğun birbirinden farklı olmasının yanında   annenin hafızası da her birinde  sıfırlanıyor sanırım. Unuttuğum bir çok şeyi  İrem için tuttuğum bebek güncesine bakınca hatırladım,  iyi ki tutmuşum dedim. Kerem Bey içinde benzer bir defter oluşturmaya başladım. Bu sefer el yapımı birazcık daha şekillensin yakında paylaşırım. (Bebeğimin Güncesi-1 ve Bebeğimin Güncesi-2 için başlıklar üzerlerine bir tık)Blog tutmanın nimetlerinden faydalanarak Kerem Bey’in güncesini daha fazla tutacağım.

Kerem 2,5 ayını doldurdu.  Maşallah çok sakin ve uyumlu bir bebek. İlk günlerdeyüksek sesle bile ağlamıyordu, tabi bizde ıhh dese başındayız, fırsat olmuyordu sanırım. Ama artık ağlıyor yüksek sesle isteklerini hatırlatmak için bizlere.

Beslenmemiz az da olsa mama destekli olarak devam ediyor. Bol bol emmikten sonra hala aç ise veriyorum mama, her öğünde değil. Son ay 1,5 kg arttı kilosu, normalden biraz fazla, böyle bakınca mamaya ihtiyaç yok gibi dursa da  doktorumuzla  verdiğimiz miktarları detayıyla konuştuğumuzda , bebeğin iştahlı olduğunu  aldığı kilonun yarıdan fazlasının anne sütü kaynaklı olduğunu söyledi.  Bu beni üzen duruma artık çok  düşünmemeye çalışıyorum.

Her anne babanın korkulu rüyası kolik yaşamadık çok şükür. Gazı oluyor bazı günler ama eski usul sırtını pış pışlama ile evde tur atıyoruz. Başta gazı çıkarılırken bir sıkıntısı olduğunda kucağımızda yürüyoruz, oturduğumuz zaman anlayıp başlıyor ağlamaya.  Bir de yüzü dışarıya dönük olmayı seviyor kucağımızdayken.

Sağ gözü  yoğun bir şekilde çapaklanıyordu, özellikle her uykusundan sonra kapanıyordu nerdeyse,  1,5 haftadır çapaklanmıyor artık. Çapaklanma için özel bir şey yapmadık, annem sütümü damlatarak yumuşatmamı söyledi, ben zaman zaman süt ile zaman zaman ıslattığım ince bezi ile temizledim.

Başında konak var, İrem de olmamıştı, kafanın üzerinde resmen bir deri var sarı ve sert.  O da her banyoda daha da azalıyor. Yeni öğrendiğimden henüz yapmadım ama konak için yağlayıp banyo yapmayı öneriyorlar. (İlave; Konakla ilgili hikayemizin devamı  burada)

Artık sesimizi algılıyor ve başını çevirerek sesi izliyor. Bizi gördüğünde de başını çevirip çapkın bir gülüş fırlatıyor. Hele  emzirirken gözlerini iyice açıp bakıyor, sonra O’na  gülümsediğimde emmeyi bırakıp öyle sıcak gülüyor ki bayılıyorum buna. Kendince ettiği teşekkürden sonra devam ediyor emmeye. Uykuya dalmayı da seviyor memede.

İrem kucağına almak istiyor sık sık , kanepede otururken biz  kucağına veriyoruz,  biz yokken almasına izin vermiyoruz. Bu arada destekli oturabiliyor, kanepenin kenarına yastık koyup oturtmadık ama kucağımızda oturuyor.

Gece uykularımızda iyi, buna kocaman bir maşallah istiyorum. 1-2 defa uyanıyor, emiyor uyumaya devam.

Yer minderindeki renkli oyuncakları inceleyerek kendi kendine bir süre  vakit geçirebiliyor.Agulamaya ve sohbetlere de başladı bizimle. Sohbetlere  ve renkli oyuncaklarla ilgilenmeye başlamasına  en çok ablası sevindi, iletişim kurmaya başladığı için.