BAYRAM MEVZUSU

Bir kaç ay önce, birlikte izlediğimiz çizgi filmden etkilenerek;

İrem- Anne biz cadılar bayramını kutluyor muyuz?

Ben- hayır

İrem- Noel de kutlamıyoruz, ne kutluyoruz biz o zaman? ( kızgın bir ifade ile)

Sayıyorum tek tek dini bayramlarımızı, milli bayramlarımızı. Doğal olarak bir tek 23 Nisan çocuk bayramı ilgisini çekiyor , onun dışındakiler sıkıcı geliyor.

Haksız mı?  Sonuna kadar haklı bence.  Bayramlarımızı gerektiği gibi kutlamıyoruz.

Sevgili E. Ali’nin Bayram Alışverişi hediyeleşmeleri ikramlarıyazısını okurken bu diyalog geldi yeniden aklıma. Bayramlarımızı bayram havasına sokmak için hazırlık yapmalıyız,  en az cadılar bayramı kadar ilgi çekici olmalı.  Neler yapabiliriz hepimiz kafa yorsak bu konuda.  Günümüz çocuklarında bizim zamanımızdaki gibi kıyafetle heyecanlandırmak da mümkün değil.

Tabi aslında sadece önümüzdeki Ramazan bayramı için değil bahsettiğim bayram coşkusu, milli bayramlarımızı da unutmamalıyız.

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramımız, yine sönük geçecek gibi, çok üzücü gerçekten. Geçen yıl Bürücek te yaşadığımız   Zafer bayramı coşkularını anlatmıştım, şimdi nerdeyse sabah kalkıp ” a bugün 30 agustos ” diyecek duruma geliyoruz yavaş yavaş.   Ve bunlardan dolayı da  üzüntü duyuyoruz. Ama üzülmekle olmaz, silkinmek , canlanmak, bayramlar üzerine düşünmek gerek.  Sevgili Umar, kızınla birlikte katıldığın bayram törenleri için kutluyoruz seni, gördüğümüz  bayramları en keyifli geçirenlerden birisi olduğun için.

Bayram mevzularını daha ciddiye alacağız kendi adımıza, artık.

Bayramlarımızı yaşatmak , çocuklarımıza öğretmek adına her türlü fikre açığız, bizimle paylaşırsanız seviniriz.

30 Ağustos Zafer bayramımız  hepimize kutlu olsun.

NOT: Sevgili AnneNotları Büşra konuyu geliştirerek hediye alternetifleri ve bayram çoskusu için önerileri toparladığı  bir yazı yazdı, BURAYA lütfen

Foto- google görseller