Ballı Petekli Bal Arısı Faaliyeti

Yazlık bağ evimizde çoluk çocuk ve kuzenleri hep birlikte olduğumuz için el işi  faaliyetleri yapmak çok keyifli oluyor. Akşam üstü güneşin etkisini azalttığı saatlerde dördünü yanıma alıp bahçede tezgahımı kuruyorum. Konumuzun ne olduğunu belirleyip her birine yapmaları gerekenleri ve malzemeleri söylüyorum.

Çimde oynadıkları futbolu bile bırakıp yanıma geldiklerine göre birlikte faaliyet yapmayı seviyor olmalılar:)

Bu faaliyet için bize gerekenler

arılar için; sürpriz yumurtalardan çıkan sarı kutucuklar,kartona çizilmiş  yüz ve  kanatlar, yapıştrıcı,

keçeli kalemler, siyah markör veya asetat kalemi

Kartona çizdiğim yüzleri ve kanatları istedikleri gibi boyamaları için çocuklara verdim. Oğuz Kaan’dan göz yerlerine şamfıstığı kabukları yapıştırmak gibi ilginç bir çıktıysa da diğerleri boyamayı tercih ettiler. Kanatları da rengarenk boyadılar.

Arı peteği için gereken malzemeler ise; yapıştırıcı, kalın mukavva, siyah suluboya ve sabrınızın yettiği kadar düdük makarna.

Mukavvaya bölge bölge yapıştırıcı sürüp düdük makarnaları tek tek sıralayarak yapıştırdık.İyice yapıştıklarından emin olduktan sonra siyah suluboya ile altıgenler çizip petek şeklini verdik.

Boyadığımız arı yüzlerini ve kanatlarını sarı kutucuklara yapıştırdık. Çocukların aceleci tavırlarından arılarımızın gövdelerini asetat kalemleriyle çizme aşamasını sergileyemeden fotoğraflamak zorunda kaldık.

Özellikle belirtmemi istediler: Katkılarından dolayı Oğuz Kaan’a, Kadir Mert’e ve Kadir Alp’e çok teşekkür ederim:)