BAGİ BUGİ – Elif Koca

Uzm . Pedagog  Elif Koca’nın kitabının tam adı biraz uzun; “Bagi Bugi Süper Çocuk Yetiştirme Kılavuzu”

“Dikkat ettiyseniz son zamanlarda herkes çocuğunun zeki olduğunu söylüyor….

Bilimin ve teknolojinin sunduğu çevre olanaklarıyla dünyaya gelen çocukların beyinlerinde daha fazla sinaptik bağlantılar oluştu ve çocuklarımız bizim zamanımızdan daha fazla zeka kapasitesine sahip oldular. Araştırmalar sonucunda günümüz zeka ortalamalarında üç puana kadar artış olduğunu söyleniyor. Bu da demek oluyor ki  ‘evet  çocuklarımız bizden daha zeki’

diye başlıyor, kitap. Bu gerçeği yüzümüze çarpması çok etkili olmuş öncelikle. Çocuklarımız tüm günümüz çocuklarından   farklı değil aslında. Dolayısıyla, okul öncesi dönemde onların yaratıcılıklarını, zekalarını desteklemek için bize çok görev düşüyor.

Bagi Bugi Süper çocuk Yetiştirme Kılavuzu da biz ailelerin çoçuklarımızın gelişimini takip edebilmemiz,  etkinliklerle destekleyebilmemiz için bir rehber kitap. 0-6 yaş arasındaki çocuklarımızın gelişim aşamaları anlatılmış.       Zeka , yaratıcılık ve öğrenme üzerine genel  bilgilerden sonra 0 aydan itibaren çocuk gelişimi bölüm bölüm, kısa  bilgiler halinde çok akıcı bir şekilde işlenmiş.    Genel bilgilerde müzik ve yaratıcılık üzerine olan bölümü okusanız  çocuğun hayatına müziği sokmak için herşeyi denersiniz sanırım. ( Çocuğu için kararlar veren anne cümlesi gibi oldu:) )

Detay bölümlerinden ise; bizim çocukların yaşları itibari ile 0-6 ay ve 5,5 dönemini  beğenerek okudum.  Kısa kısa hap şeklinde verilen etkinlikleri çok beğendim, bol bol etkinlik işaretledim, yeni oyuncaklar düşündüm. Özellikle 0-1 yaş arası bebek gelişiminde unuttuğum bir çok şeyle birlikte yenilerini de öğrendiğimden çok faydalı oldu.

Boya Çalışmalarıyla ilgili bölümü okuduğumda Çocuklaçocuk ‘ta nerdeyse tüm farklı boya metodlarını uyguladığımızı düşünerek sevindik.

Eğlenceli bol uygulamalarla dolu , Süper Çocuk Yetiştirme Rehberi’ni sevdik biz.

Kitabın ismi nerden gelmiş, Bagi Bugi  de neymiş derseniz. Burayı inceleyiniz derim. Yaş grupları  yerine etkinlik sınıfları olan  bir anaokulu, mekanına da bayıldık ayrıca.