Aydınlığa İlk adım Günü

Cumartesi günü tüm 1.sınıf öğrenci, öğretmen ve velileri olarak “Aydınlığa İlk Adım Gününü” kutladık. Bizim zamanımızdaki Okuma Bayramı’nın adı değişmiş hali.  Kızlar  cici bicili kıyafetleri ile daha bir güzel, minik beyler de çok yakışıklıydılar. Bir kaç hafta öncesinden bizde başlamıştı heyecanı, okuldaki gösteri için yapacakları dans provalarını anlatıp,  her gün şiirimi ezberledim diye gösteri için hazırladıkları şiiri okuyor, şarkıları söylüyordu.

Gösteriye hep birlikte yaptıkları apaçi dansı ile başladılar, ardından cıvıl cıvıl sesleri ile şiir ve şarkılarını söylediler. Bu arada okul yönetiminin  başlangıç ve aradaki konuşmaları kısa ve öz  yapmış olmasına benim gibi tüm küçük çocuğu olan anne babalar sevinmiştir diye düşünüyorum.

Şarkıların ardından  üzerlerini değiştirip eşofmanlarını giydiler ve her sınıf kendi arasında gruplara ayrılarak sırayla yarıştı.  Yarışmalar güzel seçilmişti,  tek-çift  sayılar, ünlü- ünsüz harfler, kuyruk koparmaca, ip çekmece, balon patlatmaca, vs  gibi.

 

Sonra duyduğu günden beri İrem’in sayıkladığı hediyeleri dağıtıldı çocuklara poşet içerisinde. “Anne, çok merak ediyorum hediyeyi” diyordu,  gösteri sabahı uyandığında . Biz poşeti görüp kitap olduğunu anlayınca inşallah hayal kırıklığına uğramaz diye düşündük. Kitap   hediyesi çok güzel fakat henüz çocuklar için “en iyi hediye” kategorisinde değil. Paketi açtığında hediyesi tam bir sürpriz oldu. Hediye seçimini yapan okul yönetimimizi tebrik ediyorum , hem kitap  hem oyun olan harika bir hediye seçmiş. Kızların aldığı hediye kitap ve okul maketi yukardaki gibi.  Kitabımız; İşbankası Kültür yayınlarından , Maggie Bateson ve Louise Comfort’un hazırladığı “Okul Günleri “.  Doğumgünleri için de  iyi bir alternatif olur bu 3 boyutlu kitap, bilginize.

Kızımcım Hergünün, tüm okul hayatın hep aydınlık olsun, gurur duyduk izlerken. 🙂