ATOPİK CİLTLİ OĞLUM METROSEKSÜEL OLACAKMIŞ

Ah bu oğluş sayesinde epey bir bilmediğimiz hastalık öğrendik.  Bundan sonra yeni bir  rahatsızlık öğrenmek istemiyorum Allahım.

Bu sonuncusu ise biraz komik cinsten. Son 1-2 kontrolde cildinde  eklem yerlerinde  pişik cinsinden kızarıklıklar vardı. Özellikle boyun, dirsek içi, diz arkası bölgelerinde.  Banyosunu her gün  aksatmadan yaptık,  3 -4 kez nemlendiriciler sürdük, bu arada kullandığı bebe şampuanı ve nemlendiricileri değiştirdik, doktor tavsiyesi ile.   Aynı dönemlerde gittiğimiz denizde pişiklerden  hiç bir iz kalmayınca  epey sevinmiştik. Ama döndükten sonra  pişikler yeniden oluştu, banyo nemlendiriciler hiç kar etmedi. İlginç bir şekilde popoda yok ama bu bahsettiğim pişiklerden.

Geçen haftaki doktor kontrolumuzde çocuk doktorumuz Atopik egzama olduğunu  bir de cildiyecinin görmesi gerektiğini söyledi.    Kadıköy Şifa daki doktorumuza gitmiştik, İzmit’te  kafamıza göre bir doktor bulamamış olmamış bir ayrı sorun, aynı hastanedeki cildiyeciye gittik.   Çok tuttuk cildiyeciyi,  espri yapabilen doktorları seviyoruz, ezber gibi anlatanlara da pek bir sinir oluyoruz laf aramızda.

Neyse Kerem’in cildi problemi atopik egzama imiş . Ee “atopik egzama” da neymiş dedik? Cildi çok hassas ve kuru olduğundan özel bakıma ihtiyacı varmış, 0-2 aylarda yaşadığımız yoğun konak problemi de bunun belirtilerinden birisiymiş aslında.   İlerleyen yaşlarda ergenlik döneminde yağ bezlerinin salgılanmasıyla, kupkuru  olan cilt çok yağlıya dönecek ve sürekli  bakım gerekecekmiş.  Doktorumuz kısaca; “bir şey olmayacak, endişelenmeyin, metroseksüel olacak bu beyimiz” dedi.  Genellikle genetik  bir problemmiş ve müsebbibi olarak eşimi belirledik, birebir anlattığı şeyler eşimde var, onun cildine de baktı zaten. Ee bizim küçüklüğümüzde muhtemelen farkedilmemiştir.

Şampuanlarımız,  nemlendiricilerimiz değişti yine. Babé nin yulaf özlü şampuanı ve nemlendiricisini kullanmaya başladık. Banyosu  için 3 gün aralığına çıkmayın dedi ki biz hergün yapıyoruz zaten. Bu hafta kullanmamız için pomatlar verdi ve şu an cilt normale döndü.

Bizim oğluş bebeklikten tanıştı kozmetikle.  Bu işin tek faydası ilerde biz  bayanların kozmetik harcamalarını anlayacak olması herhalde.