Atatürk Albümü

 

Bu hafta dönem ödevlerimizin ikincisi olarak Atatürk Albümünü hazırladık. Atatürk’e ait fotoğrafları bulup, kronolojik sırayla dosya kağıtlarına yapıştırmaktı, ödevin konusu. Biz  Atamızın albümü özenli olsun istedik, geçen yıl bu projemizde de kullandığımız akerdion kitap metodu ile fotoğraflarımızı albüm haline getirdik.

İrem ödevini direk internetten bulduğu fotoğraflarla yapsın istemedim, elimizdeki kitapları, kartları, kendi fotoğraflarımızı ne varsa kullandık. Netten bulduklarımızı yazıcıdan çıkardık. Kitaplarımızdan bulup beğendiğimiz fotoğrafları scan yaptıktan sonra yazıcıdan çıkardık,  bazı  sakladığım dergilerden fotoğradları direkt kestik. Bir yandan fotoğrafları toparlayıp bir yandan da kronolojik sıraya göre İrem’e aktarmaya çalıştım. Benim meşhur kalın  “Her Yönüyle Atatürk” kitabımı ilkokuldayken aldığımızı duyunca hafif bir şok geçirdi:) Projenin son fotoğrafları Geçen yıl yaptığımız Anıtkabir gezisinden, öğretmenimiz ne yorum yapacak bilemiyoruz ama Ata’mızı ziyaretimizin fotosu bu ödevde olmalı diye düşündü İrem.  Kapak sayfası için daha kalın bir kağıt kullandık ve kapakta kullandığımız fotoğrafı fotoğraf kağıdına çıktı aldık.    (Okula giden çocuklu aileler için scanner, printer, foto basımlı yazıcılar çok büyük kolaylıkmış burdan duyurulur. )

Albümü incelerken İrem fotoğrafların ait olduğu dönemleri az çok anlattı, yaparken öğrenmiş de :).   Hakkıyla yapıldığında ezberden çok çocuklarımıza güzel şeyler öğreten bir ödev konusu seçmişler bence.