Amigurumi Parmak Kukla- Kedi ve Kız

Lavanta keselerinin ardından, Hamarat Diva’da yayınlanan bir çalışmamız daha.

O yazıya eklemediğimiz  bir detayı ise burada paylaşmak istiyoruz. İlk kez kullandığımız kilitli gözleri sevgili Hayal Arkadaşlarım’ın Pasajından aldık.  Dilek’cim gözleri bize  o sıkışık zamanda hemen yolladığın için çok çok teşekkürler.

Çocuklaçocuk olarak “Parmak kuklalar” ilk yaptığımız çalışmalardan birisi. Sağdaki arama kutucuğuna “parmak kukla” yazarak, yaptığımız diğer parmak kuklalara ulaşabilirsiniz.  İlk örgü kuklalarımız, çılgın Bediş ve Arap Bacı için  buraya  lütfen ve ayrıca yaptığımız tüm kuklaları sayfanın altındaki arama butonu ile bulabilirsiniz.

Parmak kuklalar çocuklar için eğlenceli olduğu kadar dil gelişimleri için de oldukça faydalı oyuncaklar.  Hiç kuşkusuz çocuklarla iletişimin en iyi yolu oyun, birlikte kuklaları konuşturup oynarken  de  normalde hiç anlatmadıkları konulardan da bahsettiklerini görüp şaşırabilirsiniz.

Parmak kuklalarımızı, tığ ile sık iğne metodu ile ördük.   Tığ veya şişle örülerek yapılan oyuncaklar, amigurumi denilen, tüm dünyaya yayılan bir japon sanatı. Tığ işinde oyuncaklar dairesel şekilde sık iğne ile örülüyor. Daireler bir üst sıraya geçerken birleştirilmeden spiral olarak ilerliyor. Bu şekilde elde edilen parçalar daha sonra dikilerek veya tığ  ile birleştiriliyor.

Amigurumi hakkındaki bu kısa bilginin ardından gelin parmak kuklalarımızın yapılışına detaylı olarak bakalım.

İhtiyacımız olan malzemeler; Gövde ve saçlar için uygun  ip, tığ,  yüz detayları için nakış ipliği, kilitli gözler (gözler işleyerek de  oluşturulabilir)

Dairesel şekilde örüldüğünü söylemiştik, fotoğrafta bunu daha net görmeniz mümkün. 6 ilmekle başladığımız daireyi 4 sıra  sürekli artırarak genişlettik. Amigurumi örerken turları birbirinden ayırmak için tur başlangıçlarını işaretlemek faydalı olacak.   İstenen genişliğe geldikten sonra yüzün orta kısmına kadar  düz bir şekilde ördük.

Yüzün ortasına geldikten sonra eksiltmeye başladık ve  boyun kısmına kadar eksilterek  ördük.

Bu aşamada yüz detaylarını  yaptık. Gözler için kilitli gözler kullandık. Kilitli gözleri, Pasaj’da  amigurumi malzemeleri satan dükkanlardan bulabilirsiniz, kullanım sırasında çıkmaları mümkün olmadığından çocuklar için tehlike oluşturmuyorlar.  Burun ve ağzı nakış ipliği ile işledik.

Aynı boyutlarda kestiğimiz ipleri kafadan tığ yardımı ile geçirerek saçları oluşturduk. Ve bu aşamada kafayı elyaf ile doldurduk. Kuklaların altı kapalı olmayacağından , boyun bölgesine yerleştirdiğimiz kumaş ile elyafların dağılmasını engelledik.

Boyun kısmından sonra düz bir şekilde örmeye devam ettik ve istediğimiz uzunluğa gelince  örgüyü sonlandırdık. İşte parmak kuklamız hazır.

Kukla çocuğumuzun yanına bir de kedicik ördük ki yalnız kalmasın diye.  Kuklayı tek başına konuşturmak olmaz değil mi?