ALIŞTIRMA KİTAPLARI

Uzun yollarda ve kendi ortamlarının dışında çocukların sıkılmaması  için yanımızdaki oyuncak ve kitapla dolu bir çantamız oluyor. Bu hafta boyunca  Adana yollarında ve annemlerde   oyalanmamızı sağlayan 2 güzel faaliyet kitabımız vardı.     Okul öncesi 5-6 yaş çocuklara yönelik, okulda da  bol bol yaptıkları alıştırmaları kapsıyordu kitaplarımız. Özellikle uzun yolda , eğer yaş olarak uygunsa, bu tip alıştırma  kitapları  hikaye kitaplarından daha zevkli oluyor. Boyuyor, bulmacaları yapmaya çalışıyor, öğrendiği şeylerden yeni oyunlar uyduruyor. Ee böylece de yolda enerjisini bir şekilde harcamış oluyor. Her iki kitabı da tavsiye ederiz bu anlamda.

İlk kitap;  Kök Yayıncılıktan “Duygu Profesörü”, Uzm. Psikolog Nihan TEMİZ tarafından yazılmış.  Duygularını tanımlayabilme, başkalarının duygularını anlayabilme , ifade etme becerilerini geliştirmeye yönelik eğlenceli bir kitap.  Belli başlı duyguları belki tanıyordu ama bir hikaye anlatıldığında ne hissettin denildiğinde biraz zorlandı  bizim ufaklık.

İkincisi Vanilya Yayınlarından Komik Matematik, Birsen Konat tarafından yazılmış. Sayıları tanıma ve ardından küçük toplama çıkarma işlemlerini boyama  alıştırmaları ile birleştiren yine çok  keyifli bir  kitap.  Tombik parmakları ie yaptığı toplama çalışmalarını izlemek  mutlu etti beni.