ALINTI VE GOOGLE SEARCH WIKI

Bıktık artık bu (Ç)alıntılardan. Son karşılaştığımız zat-ı muhterem pek bir pişkin ve terbiyesiz  çıktı üstelik. Kendisine yorum yazarak sıkıntımızı belirttik ama bir de ne görelim hakaretler dolu bir cevap geldi. Blogcu uzantılı bir site olduğundan Blogcu yönetimine şikayette bulunduk ama henüz bir cevap almış değiliz. Blogcu yönetimi içerikten sorumlu olmadıklarını söyleyerek sadece kendilerini garantiye alıyorlar, sonuçta bu tip etik olmayan durumlarda kesinlikle bir yaptırımları olmalı. Daha önceki Alıntı tecrübelerimizden birinde  bize yardımcı olmuşlardı aynı desteği yine bekliyoruz.

Bu arada İzinsiz alıntılar karşısında ne yapmalıyız, bu konuda  gelişmelerden haberdar olan  var mı? Ya da bir gelişme var mı ortada acaba,  şikayet merci kim? Emeklerimizin gitmesi bir yana sinirlerimizi de bozan bir durum bu. Üzerine bir de hakaret işitince iyice yıpratıcı oluyor. Hakaret dolu mailler için ne yapılabilir peki?  Fikri olan arkadaşlardan yardım bekliyoruz.

Bu olayın tek iyi yanı ,  google’un  bir özelliğini keşfetmemiz oldu.

Bildirgeç.org ‘un bu ve bu yazılarında konuyla ilgili  detaylar var.  Yeni Search wiki özelliği ile Google aramalarımızı kişiselleştirebiliyor ve yorumlarla arama sonuçlarının kalitesinin belirlenmesine katkıda bulunabiliyormuşuz. “Promote”, “remove” ve “yorum kutucukları” eklenmiş arama sonuçlarının yanına.   Hemen ilk yorumumuzu malum   sitenin arama sonucuna yazdık, “içerik izinsiz olarak yapılmış alıntıdır” diye. Bakalım bu sistem ne kadar etkili olacak, spam içerikli sitelerin temizlenmesi açısından  fayda sağlayacak mı?

Gerçi sistem hakkında hala kafamızda soru işaretleri var,  ilk gördüğümde webmasters tools bağlantısından girmiştim, sonra herhangi bir arama yaptırarak denedim, olmadı.Türkiye de henüz kullanılmadığından  sanırım. Bizi bu konuda sistem hakkındaki yazılarını severek takip ettiğimiz E. Ali daha iyi aydınlatacaktır diye düşünüyoruz, kendisinden bu konuda  yazı rica ediyoruz.

İlave: Sevgili Haydins‘in de sorunu aynı  bugünlerde. Özellikle 10 marifetçileri yakından ilgilendiren okunması gereken  bir yazı.

İlave: Arkadaşlar E. Ali‘nin Yorumunu özellikle okuyunuz konuyla ilgili çok güzel  çözüm alternatifleri var. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Not: ilk foto /çizim google görsellerden alıntıdır