AKVARYUM BALIKLARI

Evde balık beslemeyi birkaç kez denedim ama ne yazık ki hiç birinde başarılı olamadım. Balıktan mı benden mi bilmem ama en uzun yaşayan balığımızın ömrü dört gündür. Akvaryuma aldığım balıkları yaşatmayı beceremeyince, akvaryumun dışını balık desenleri ile süslemeye karar verdim. Daha önce de şişeler üzerinde farklı yöntemlerle denediğim cam boyama tekniğini bu kez desenleri kendim çizerek uyguladım, ama dilerseniz camın iç tarafına seçtiğiniz bir şablonu koyarak üzerinden de çizebilirsiniz.

Cam boyama için kullanılan siyah renkli kontür kalemiyle akvaryumun yüzeyine resimler çizdim. İlk çizdiğim balıklarda yoğun boya kullandığım için biraz akma yaptı. Daha sonrakilerde buna daha çok dikkat ettim. Kontür boyası ile resimleri çizerken dikkat ettiğim bir diğer nokta da kontürün boşluk bırakmadan çizilmesi oldu. Çünkü cam boyamada kullanılan boyalar bu boşluklardan akabiliyor.

Balıklarla birlikte akvaryumun diplerine doğru taşlar ve yosunlar ayrıca hava kabarcıkları da çizdim.

Siyah kontür boya tamamen kuruyana kadar bekledim. Daha sonra desenlerin içlerini fırça ile boyadım. Cam boya akışkan bir boya olduğu için fırçaya az boya almak ve yavaş yavaş boyamak gerekiyor. ayrıca bir renk kuruduktan sonra diğer renge geçtim.

Boyama aşaması bittikten sonra kuruması için beklettim. Daha sonra 130 derecelik fırında yarım saat kadar tuttum. Böylece boyalar sabitlenmiş oldu.