Akasya Durağı

Cumartesi akşam saat 8 de ailecek keyifle izlediğimiz bir dizi vardı; Akasya Durağı….Vardı diyorum çünkü, maalesef dizi ilk bölümlerinde ki gibi çoluk çocuk hep birlikte izlenebilir bir dizi olmaktan çıktı, içeriğini tamamen bozdu diyebilirim. Geçen Sabah programlarından birinde tesaüfen dizideki pehlivan Osman Aga’yı canlandıran Cezmi Baskın konuk olmuştu. Kendisi dizinin izleyenlerinin büyük çoğunluğunun çocuklar olduğunu belirtti. Çocuk izleyicisinin fazla olduğu özellikle yapımcıları tarafından bilinen bir dizi çocuklar için bu kadar mı uygunsuz olabilir? Her bölümünde randevu evleri,  transeksueller, kötü kadınlar, onları satanlar,….

Diziden şikayetimizle ilgili bir kaç örnek vermek gerekirse; geçen haftaki bölümünde, türkücü Seyit’in annesi, tabiri caizse koca bulmak için evlendirme programına çıkıyor, yazmamız bizce sitemizin içeriğine hiç de yakışmayacak öyle tavırlar sergiliyor ki, oğlu Seyit tv de bunu izleyince dayanamıyor, programı basıyor. Bunun üzerine anne, oğluna “sen karının koynunda yatıyorsun ben yanlızım, beni de düşün,y….., t……,i……(biz bile biiipledik) ” gibi olmadık konuşmalar yapıyor.

Diğer taraftan dizideki bayan taksi şoförünün alzheimer hastası babasının (ki kendisini ne yazıkki  sonsuz saygı duyduğumuz Erol Günaydın oynuyor) kadınlarla olan uygunsuz tavırları. Her bölümde eve gelen bakıcı kadınlara sarkıntılık ediyor, üstelik bir çoğu ya masajcı ya da randevu evinde çalışan kadınlar oluyorlar. Geçtiğimiz cumartesi günkü bölümünde Erol Günaydın’ın canlandırdığı karakter ve kendisi gibi üç veya dört tane yaşlı arkadaşı çıplak bir  geyşayı masaya yatırmışlar, üzerinden suşi yiyorlar, üstelik sürekli belden aşağı espiriler yaparak.

Dizi genel olarak hep bu tarz konular işliyor.

Bu arada özellikle Sinan karakterinin ve onun ilköğretim çağındaki oğlunun yaptığı dolandırıcılıklar, sahtekarlıkları ve kötü konuşmaları saymaya gerek duymuyorum bile.

Diziyi izleyenleriniz varsa eğer, siz ne düşünüyorsunuz bu içeriklerle ilgili?

Peki ya RTÜK ne düşünüyor acaba,

Yoksa RTÜK sadece dizi içindeki reklamları denetleyen bir kuruluş mu?

Akasya Durağı yapımcıları:

Madem çocuk izleyicinizin bu kadar çok olduğunu biliyorsunuz, neden onlara uygun bir içerik düzenlemiyorsunuz?