ADANA’DAN ANNEM GELDİ

Bu hafta, birkaç günlüğüne Adana’ya gidecektik fakat yaşadığım kazadan sonra annemleri çağırdım. Allah onları başımızdan ayırmasın, ne kadar büyürsek büyüyelim, dizlerinin dibinde olmaktan daha huzurlu bir şey yok hayatta.

Haberi almadan önceki gün annem içli köfte yapmış, “2 kişi bu kadar köfteyi nasıl yiyeceğiz” diye düşünürlerken, haberi alınca içli köfteleri de yanlarına alıp geldiler Kayseri’ye. “Adana usulu içli köfte“nin tarifini aşağıda bulabilirsiniz.

Annem gelirken , kızım için ördüğü kasket şapkayı da getirdi.

Şapkanın örülüş detayları yok, tığ ile örüldüğünü biliyorum. Bir diğer güzel özelliği ise, ön taraftaki kasket kısmının sert durması için eski röntgen filmlerinden kullanmış. Kasket işleyeceklerin aklında bulunsun.

çocuk beresi

Efendim şimdi annemden öğrendiğim içli köftenin tarifine gelelim. Ben yaptım mı hiç diye sorarsanız, cevabım “hayır” olacak. İzleyici ve yiyen konumundayım ben, şimdilik. Zamanı geldi artık yapmanın o yüzden bu tarif aynı zamanda da benim için.

Anneler yılların deneyimiyle göz kararı yapmaya alıştıklarından miktarları yazarken biraz zorlandık. 4 kişinin doyacağı konusunda anlaştık, sonunda.

içli köfte

İçli köfte nin içi genellikle 1 gün önceden hazırlanıyor ve donduruluyor.

İç Malzemesi;

0,5 kg. az yağlı kıyma (kuzu kıyması ), 0,5 kg. soğan , tuz , karabiber, gerekirse margarin, biber salçası

İlk önce az yağlı kıyma tencerede bir miktar pişirilir, ince doğranmış soğanlar(robotta çekilirse de olur) ilave edilerek birlikte kavrulur. Ardından 1 kaşık biber salçası ilave edilerek suyu çekilinceye kadar kavurmaya devam edilir. İç malzemenin donması gerektiğinden eğer kıymanın yağı yeterli değilse , içine margarin eklenir. Tuz ve karabiber eklenenir. Soğuyana kadar dışarda sonrasında buzlukta dondurulur.

Köfte için;

250 gr siyah yağsız çift çekilmiş kıyma ( Hatta annemler köftelik kıymayı el ile incecik kıyarlar), 0,5 kg. köftelik esmer ince bulgur, 1 çay bardağı irmik,2 kaşık un.

Bulgur ile irmik birlikte ıslanır, yoğurulur. Kimyon , tuz kırmızı yaprak biber ve en son et ilave edilerek iyice yoğurulur. Etten sonra birbirini tutması için 2 kaşık un eklenir. Köfte hamuru yapılırken su gerektiğinde azar azar konulur asla su eklenmez.

İç malzeme ve köfte hamuru hazırlandıktan sonra başlıyor maharetli şekil verme işi… Hamur küçük parçalara ayrılıp, elle yuvarlanır sonra parmak ile açılıp içine donmuş olan iç malzemesi ilave ediliyor ve kapatılıyor.

Yapılış fotoğrafları olmadığı için fotoğraf bulabilir miyim diye gezinirken “Lezzetin İçinde” ye ulaştım. Fotoğraflarda köftenin açılması ve içine doldurulması görünüyor, ama kapatma şekli farklı. Annemler kapattıktan sonra altı düz, üstü bombeli yandan yarım ay şeklinde olacak şekilde kapatırlar.

Ayrıca bir şey daha farkettim bu fotoğraflarda, içli köfte yerde yapılır arkadaşlar; yere sofra serilir alta minderler alınır ve yerde büyük tepsilere dizilir bu köfteler. Annemin , teyzemin beli ağrıyor diye “masaya geçsenize” deriz biz ama hiç masada yaptıklarını görmedim şimdiye kadar. Demek bu işin raconu da bu.

Son aşamaya geldik sonunda. Tencerede tuzlu bir su kaynatılır. Ve köfteler içine atılarak haşlanır. Yüzeye çıktığı zaman pişmiş demektir, kevgirle süzülüp sudan çıkarılır.

Afiyetle yenir.