120 FİLMİ

Bize anlattıkları bu destan ile bu vatanın her karışının, olağanüstü emeklerle kazanıldığını hatırlattıkları için 120 Filminde yer alan tüm ekibe sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Konusuyla, oyuncularıyla, müzikleriyle çok mükemmel bir film seyrettim. İki karakterle birden karşımıza çıkan Burak Sergen’e hayran kaldım. Özge Özberk’i zaten çok beğeniyordum, filmde de yine güzel bir performansı vardı.

Film, 1. Dünya Savaşının başladığı dönemde, Erzurum dolaylarında cephanesi biten jandarma tümenine Van’da kalan cephaneyi ulaştırmak için yola çıkan ,120 gönüllü çocuğun hikayesini anlatıyor. Trablusgarp ve Balkan harplerinin ardından eli silah tutanlar azalmış, çoğu cephededir. Saldırganlıklarını artıran Taşnak çeteleri yüzünden halk şehri boş bırakmak da istememektedir. Bu şartlar altında anne babaların bir yanı hiç istemese de vatan için cephane taşıma görevi yaşları 12-17 arasında değişen bu kahramanlara düşmüştür.

Dediğim gibi filmi çok beğendim, zamanlaması (belki tesadüf ama ) çok yerinde olmuş. Biz, tarihimizdeki dersleri tam algılayamıyoruz sanırım, o yüzden tekrar tekrar hatırlatmakta fayda var. Türkiye’miz için dökülen kanları , belki de sadece birlik olduğumuz için kazandığımız zaferleri unutuyoruz. İmkansızlıklar içinde geri alınan bu topraklar çok kolay harcanmaya çalışılıyor. Son günlerde yaşadıklarımız malum ve çok üzücü. “Ben bildiğimi okurum” yönetim tarzının sonu nereye varacak merak ediyorum. Bu kadar ucuz harcanacak kadar basit mi bizim ve çocuklarımızın geleceği?

“Çocuklarımızın geleceği için dökülen kanlarınız hiç bir zaman zayi olmayacaktır, sizlere minnettarız” diye şehitlere seslenilerek bitiyor film. Tüm şehitlerimizin ruhları şaad olsun.

120 Filmini çocuktan yaşlısına, memurundan siyasetçisine herkes izlemeli.

Gittiğim seansta salonu dolduran bir okul filmi izlemeye gelmişti, çok hoşuma gitti bu organizasyon. Çoçuklara tarih öğretmenin onlarda merak uyandırmanın en iyi yolunu seçmişler.

Filmden dilime takılan bir mehter marşı marşı vardı, buyrun sizde dinleyin.

Ses Klibi: Bu ses klibini oynatabilmek için Adobe Flash Player (Version 9 veya üzeri) gereklidir. Güncel versionu indirmek için buraya tıkla Ayrıca tarayıcında JavaScript açık olmalıdır.

Mehter Marşı buradan alınmıştır